ERA Curated
Linn af Klint Kansmark och Nathalie Bäckström är grundare av ERA Curated, en second hand-butik för dammode i Stockholm med fokus på cirkulär ekonomi.
Tillsammans har Linn och Nathalie över 30 års erfarenhet från H&M Group, där de har arbetat i framkant av global modehandel och omställningen mot en mer cirkulär modeindustri.
Nathalie har en bakgrund som Product Manager för Resale Tech på H&M Group och inom affärsutveckling på Weekday, där hon var med och byggde upp Weekdays second hand-satsning. Hon har en MBA från Umeå universitet och lång erfarenhet av global merchandising, drift och försäljning. Efter flera år i Kina och Tyskland har hon nu landat i Stockholm med sina två killar på sju och nio år.
Linn kommer senast från rollen som Head of Circular Business Models på H&M, där hon startade upp och ledde företagets satsningar på second hand. Hon har gedigen erfarenhet av att bygga cirkulära affärsmodeller, skapa kundupplevelser och utveckla fysiska butikskoncept. Med H&M har hon fått arbeta strategiskt med regionsteam i Kina, USA, Europa samt i försäljningsorganisationen i London i 4år. Hon har två barn på fem och åtta år.
Linn och Nathalie drivs av övertygelsen om att framtidens retail kan växa utan att baseras på nyproduktion – och att innovation, kommersiell kraft och hållbarhet kan gå hand i hand. De tror på en ny ERA för handeln, där kreativitet och stil är frikopplat ny resursutvinning.
