Direkt till sidans innehåll

Coeli Listed Real Estate R SEK – oktober 2025

Denna information är avsedd som marknadsföring.

Observera att informationen nedan beskriver andelsklassen (R SEK), som är en andelsklass som är reserverad för institutionella investerare. Placeringar i andra andelsklasser har i allmänhet andra villkor vad gäller bland annat avgifter, vilket påverkar andelsklassens avkastning. Nedanstående information om avkastning skiljer sig därför från avkastningen i andra andelsklasser.

Hur utvecklas Coeli Listed Real Estate (namnändrad från Coeli Norhammar Property L/S Fund)

I Oktober föll fonden med -1,41% (Andelsklassen R SEK). 11 av portföljens 18 innehav gav positiv avkastning medan 7 föll. Emilshus var fondens starkaste bidragasgivare med en uppgång på ca 20% efter att ha presterat ett imponerande kvartalsresultat med stigande förvaltningsresultat1 på ca 26% per aktie jämfört med samma period i fjol. Positionerna i Catena (logistik Sverige/Danmark) och NP3 (högavkastande kommersiella fastigheter i norra Sverige) steg med 9-11% efter att ha presterat stigande förvaltningsresultat på 32 respektive 12%.

CTP (lager/lostik, östra Europa) bidrog negativt med en nedgång på ca 2% vilket troligen mest var en effekt av vinsthemtagning efter stark utveckling tidigare under året. Intea som utvecklar och äger fastigheter inom social infrastruktur föll ca 2%, vilket är svårt att förklara eftersom kvartalsresultatet var väldigt stark med en tillväxt i förvaltningsresultat per aktie på över 40%.

1Resultat efter finansnetto, före värdeförändringar på fastigheter och derivat

Vad påverkade börskurserna?

Det allmänna marknadssentimentet har förbättrats, delvis tack vare positiva signaler i handelsrelationen mellan USA och Kina. Långa marknadsräntor föll, vilket gynnade börsen som helhet inklusive fastighetssektorn.

Svensk kärninflation2 sjönk till 2,7 % i september, vilket var i linje med Riksbankens prognos och den lägsta nivån sedan maj. I USA, vars statistik ofta sätter tonen för aktiemarknaden i stort, syns ett liknande mönster med en inflation som kommer in något lägre än förväntat. Med inflationen under kontroll kan centralbankerna fortsätta bedriva en stödjande penningpolitik för att stimulera tillväxten. Fed sänkte styrräntan med 25 punkter och marknaden räknar med fortsatta sänkningar under de kommande kvartalen. Centralbanken meddelade också att den kommer att sluta minska sin balansräkning (avsluta den pågående ”QT-fasen”) vilket ökar likviditeten och stimulerar marknaderna. När centralbankernas agerande blir mer förutsägbart stärks riskaptiten på finansmarknaderna.

Även om fastighetsbolagen fundamentals sett inte är beroende av lägre räntor och mer likviditet bidrar klimatet till stigande aktiekurser.

2KPI-XE , Konsumentprisindex med fast ränta exklusive energi

Hur utvecklas bolagen?

Under oktober rapporterade de flesta bolagen sina resultat för tredje kvartalet. Sammanfattningsvis ser vi följande mönster.

Uthyrning:

Logistik- och industrisegmenten är fortsatt starka, med en stabilt hög efterfrågan. Denna grupp av bolag rapporterade positiv nettouthyrning för elfte kvartalet i rad. För de kontorstunga bolagen fortsätter uthyrningsgraden att falla även om de signalerar en ökad aktivitetsnivå bland hyresgästerna. Nettouthyrningen, vilket påverkar framtida uthyrningsgrad, var positiv för gruppen som helhet för andra kvartalet i följd.

Finansiering:

Kreditmarginalerna är låga ur ett historiskt perspektiv och fastighetsbolagen beskriver tillgången på lånat kapital som mycket god både i obligationsmarknaden och via bankerna. De låga kreditmarginalerna kan troligen förklaras med att bankernas balansräkningar är starka och att de behöver öka sin utlåning för att skydda sina räntenetton.

Förvaltningsresultat:

KPI-justerade hyresintäkter, lägre räntor och bra finansieringsvillkor driver vinsterna uppåt och förvaltningsresultatet per aktie steg med cirka 9% för medianbolaget i sektorn jämfört med samma kvartal i fjol. Våra progoser tyder på fortsatt stigande resultat.

Fondens strategi och positionering

Vi investerar i bolag som har en bevisad förmåga att skapa aktieägarvärde genom lönsam tillväxt. Vi prioriterar att investera i företag som genererar starka kassaflöden och som har vilja och finansiell förmåga att göra investeringar för tillväxt och ökat värdeskapande för aktieägarna.

Under de senaste veckorna har vi anpassat fonden efter UCITS-regler vilket bla innebär att fonden framöver kommer ha en maximal exponering på 100% utan finansiell hävstång. Fonden kommer fortsatt vara spetsig med hög koncentration mot de bolag vi bedömer kommer ge högst avkastning till aktieägarna.

Tabellerna nedan visar översiktigt vilka geografier och fastighetssegment som fonden har exponering mot3

 

Geografisk fördelningProcentuell fördelning
Stockholm15%
Göteborg6%
Malmö10%
Övriga Sverige41%
Finland7%
Norge6%
Danmark3%
Övriga Europa7%

 

Segment-fördelningProcentuell fördelning
Lager/logistik/lätt industri44%
Kontor11%
Hotell5%
Bygg och projektutveckling13%
Social infrastruktur7%
Hyresbostäder8%
Dagligvaror3%
Övrig handel2%
Övrigt2%

3Sammanställningen baseras på bolagens underliggande fastighetsexponering och är ungefärlig.

Med hopp om ett fredligt Europa och stigande börser.

Peter Norhammar

Peter Norhammar

Förvaltare

Peter Norhammar

Förvaltare



VIKTIG INFORMATION. Denna information är avsedd som marknadsföring. Fondens prospekt, faktablad och årsberättelse finns att tillgå på coeli.se och rekommenderas att läsas innan beslut att investera i den aktuella fonden. Prospektet och årsberättelsen finns på engelska och fondens faktablad finns bland annat på svenska och engelska. En sammanfattning av dina rättigheter som investerare i fonden finns tillgängligt på https://.coeli.se/finansiell-och-legal-information/. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde. Det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Vänligen observera att fondens förvaltningsbolag kan komma att besluta att säga upp de arrangemang som har gjorts för marknadsföringen av fonden i ett eller flera av de länder som har arrangemang för marknadsföring.

Fler nyheter

Please indicate whether you are a private or institutional investor.

Coeli may, pursuant to law, market one or multiple funds in several jurisdictions. By choosing an option in the list below, you confirm that you belong to one of these.

Den sammanfattande riskindikatorn ger en vägledning om risknivån för denna produkt jämfört med andra produkter. Den visar hur troligt det är att produkten kommer att sjunka i värde på grund av marknadsutvecklingen. Indikatorn speglar framför allt upp- och nedgångar i de aktier fonden placerat i. Denna produkt innehåller inte något skydd mot framtida marknadsresultat. Du kan därför förlora hela eller delar av din investering. Förutom de risker som ingår i riskindikatorn kan andra risker påverka fondens resultat. Se fondens fondbestämmelse för mer information.

Morningstars fondbetyg (rating) är ett mått som går att använda för att se hur fonderna har presterat historiskt. Fonden får ett högre betyg om den har haft en bra avkastning i förhållande till fondens risknivå. En fond måste ha funnits i minst 3 år för att få ett totalt betyg. Har fonden funnits längre än 5 och 10 år får dessutom betyg för dessa tidsperioder. Morningstars hållbarhetsbetyg är ett mått på de ekonomiskt väsentliga riskerna inom miljö, socialt och ägarfrågor (ESG) i en portfölj relativt till liknande konkurrerande portföljer. Hållbarhetsbetyget beräknas för fonder, förvaltningsuppdrag och index globalt, med hjälp av Morningstars databas med portföljinnehav.